Trójstyki

 Czy wiecie, że Polska posiada aż 6 trójstyków? Trójstyki to miejsca gdzie łączą się trzy granice. Kilka lat temu zaplanowałem sobie dojazd do tych miejsc. Dziś , po kilku latach niektóre z nich są już niedostępne. Ten fakt mi uzmysłowił, że nie warto czekać z realizacją planów bo świat od pewnego czasu zmienia się tak szybko, że nasze plany mogą być już nieaktualne.



Docierając do trójstyku Polska-Litwa-Białoruś odniosłem wrażenie jakbym dotarł do linii demarkacyjnej w Korei. Dziś, w roku 2025 to miejsce jest już zupełnie niedostępne.

Robiąc sobie kiedyś zdjęcie przy charakterystycznym obelisku na trójstyku Polska-Rosja-Litwa nie sądziłem, że kilka lat później miejsce to będzie ogrodzone drutem kolczastym.

Nie odkładajmy zatem swoich planów na jutro. Może się okazać, że "jutro" może nie być.

Jako ciekawostkę dodam, że w Polsce znajduje się siódmy trójstyk. To historyczne miejsce, gdzie w latach 1846–1915 zbiegały się granice mocarstw: Cesarstwa Austriackiego, Cesarstwa Niemieckiego (Prus) i Imperium Rosyjskiego. Znajduje się on w miejscu zbiegu rzek Białej i Czarnej Przemszy, na obecnych terenach Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój Nordcapp

Muzeum Pojazdów Zabytkowych "Tamte Lata"