Posty

Wyświetlanie postów z marzec, 2026

Kościół na dnie jeziora

Obraz
 Za zakrętem trzeba skręcić w lewo. A tam można już dojechać do absolutnie wyjątkowego miejsca - do kościoła na dnie jeziora. No, prawie... Siedlątków leży nad zbiornikiem Jeziorsko. Kiedy w latach 80-tych XX wieku tworzono ten ogromny zalew, większość okolicznych terenów została zalana, łącznie z domostwami. Kościół św. Marka miał podzielić los innych budynków, jednak zdecydowano się go ocalić. Dziś świątynia stoi w niecce poniżej poziomu lustra wody, oddzielona od jeziora jedynie potężnym wałem ochronnym. Stojąc pod kościołem, masz świadomość, że kilka metrów nad Twoją głową (po drugiej stronie wału) znajduje się ogromna masa wody. Taki bastion opierający się milionom ton wody. To daje niesamowite poczucie izolacji i spokoju, a jednocześnie budzi podziw dla inżynierii, która uratowała ten zabytek z 1683 roku. A ponieważ trasę do tego miejsca zapuściłem jako "krótką" nie obyło się fragmentów bez asfaltu. Warto tu zajrzeć.