Wspomnienie dyktatora
Ten dzień "przeznaczyłem" na komunistycznego dyktatora Rumunii - Nicolae Ceaușescu.
Pałac Parlamentu w Bukareszcie, znany również jako Pałac Ludowy, to jeden z największych i najcięższych budynków administracyjnych na świecie. Zbudowany został na polecenie właśnie Nicolae Ceaușescu w latach 1984-1997 (już po obaleniu reżimu). Prace nadzorowało 700 architektów i 20 000 robotników.
Pałac zajmuje powierzchnię 365 000 metrów kwadratowych (51 boisk piłkarskich!), posiada 1100 pomieszczeń, 12 pięter nad ziemią i 8 podziemnych, w tym schron atomowy. Co ciekawe, na jego potrzeby wyburzono jedną piątą historycznego centrum Bukaresztu. Schody wewnątrz przebudowywano trzykrotnie gdyż nie podobały się dyktatorowi...
Pałac Ludowy jest przykładem megalomanii dyktatora i stanowi symbol dwoistości rumuńskiej historii: z jednej strony to majestatyczna i imponująca budowla, a z drugiej – pomnik cierpienia i zniszczenia, jakie komunizm przyniósł krajowi. Dziś mieści się w nim rumuński parlament, a także muzea i sale konferencyjne.
Co się stało z Nicolae Ceaușescu?
W grudniu 1989 roku w Timișoarze wybuchły protesty, które rozprzestrzeniły się na cały kraj. 21 grudnia Ceaușescu został wygwizdany podczas wiecu w Bukareszcie, po czym następnego dnia uciekł helikopterem. Został schwytany i postawiony przed wojskowym trybunałem w Târgoviște.
W święta Bożego Narodzenia, 25 grudnia 1989 roku, on i jego żona, Elena, zostali oskarżeni o ludobójstwo i doprowadzenie kraju do ruiny. Zostali skazani na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano natychmiast. Proces i egzekucja zostały sfilmowane i wyemitowane w rumuńskiej telewizji. Ciała małżeństwa pochowano na cmentarzu Ghencea w Bukareszcie.
I tam "odwiedziłem" dyktatora. Dreszcz mnie przeszedł gdyż pamiętam ten czas i te transmisje telewizyjne...
![]() |
| źródło: https://ed-limonov.livejournal.com/1056260.html |
![]() |
| źródło: https://wykop.pl/wpis/48316263/nicolae-ceau%C8%99escu-przywodca-i-de-facto-dyktator-k |




























Komentarze
Prześlij komentarz
Napisz co o tym myślisz.