Strona główna na dzień dobry

09 września 2023

Dwory w Biskupicach, Kobierzycku i Kalinowej

 Piękna pogoda zawsze jest pretekstem do wyjścia lub wyjazdu z domu w celu exploracji okolic. Tak też było dziś. Znalazłem na mapach lokalizacje kolejnych dworów, pałaców i zameczków. Postanowiłem zatem sprawdzić jak się mają dziś, po latach burzliwej przecież naszej historii.

Kobierzycko

Dwór należał do rodziny Kobierzyckich w XVIIw. Po przebudowie w 1884r., stał się własnością rodziny Radońskich herbu Jasieńczyk.

Feliks Radoński, przyjaciel Stanisława Reymonta namówił go nawet do zakupienia majątku w Charłupii Wielkiej .

To tutaj, w Kobierzycku, Stanisław Reymont pisał swoją historyczną powieść „Insurekcja”.

W Kobierzycku bywał również hetman Stefan Czarniecki (ten co "dla Ojczyzny ratowania rzucił się przez morze"), stąd bowiem pochodziła jego żona Zofia z Kobierzyckich.

Dziś budynek i park jest zadbany ale do świetności jeszcze mu brakuje.




Kalinowa

Kalinowa wymieniana w źródłach od XIVw. była wsią związaną z rodem Zarębów - kasztelanów i wojewodów sieradzkich.
Prawdopodobnie za ich własności powstał tu pierwotny dwór obronny położony w parku, przy stawie z wyspą, które do dziś są. Jednak dwór często zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. Nie wiadomo zatem ile zostało go z pierwotnego kształtu. 
To tutaj bywał Stanisław Moniuszko, grywał na organach tutejszego o kościoła, a tytuł jego opery "Straszny dwór" ma związek z dworem w Kalinowej .
Z tych okolic pochodził również Jan Chęciński - autor libretta do „Strasznego dworu”, w którym zawarł fragmenty odnoszące się do Kalinowej.
Dwór w Kalinowej systematycznie wypełnia się kolejnymi elementami dworskiego wyposażenia. Odbywają się tutaj koncerty, zazwyczaj utworów.... Moniuszki ale nie tylko.




Biskupice

Najstarsza wzmianka historyczna o Biskupicach pochodzi z 1400 r. Majątek ten na licytacji nabył w 1882r wraz z okolicznymi folwarkami baron Aleksander Graeve poseł do sejmu pruskiego.
Obiekt o nieregularnej bryle nawiązuje do angielskiego trendu projektowania budynków od wnętrza. Ale ma w sobie też ducha romantyzmu narodowego, mającego podkreślić polskość Stanisława Graeve, syna Aleksandra.
Ostatnim właścicielem był Aleksander Dobiecki. W 1939r wybuch II Wojny Światowej zmienił wszystko...
Od lat 40-tych pałac oraz teren wokół należy do Domu Opieki Społecznej, co utrudnia dostęp do rezydencji. Pałac otoczony jest parkiem. Na uwagę zasługuje brama wjazdowa z wieżyczką.




Dzisiejszy plan zakładał dotarcie również do dworów w Domaniewie, Kociołkach oraz Grabowie. Jednak po dotarciu w te miejsca nie było czego oglądać. Były to już zupełnie nowe, współczesne budynki, które być może powstały na fragmentach fundamentów pierwotnych dworów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co o tym myślisz.

"Za zakrętem"

 Zdecydowałem, że od tej pory wszystkie moje motocyklowe podróże będę opisywał na swoim profilu FB. Wszystkie dostępne tutaj wpisy również z...