Piękna pogoda zawsze jest pretekstem do wyjścia lub wyjazdu z domu w celu exploracji okolic. Tak też było dziś. Znalazłem na mapach lokalizacje kolejnych dworów, pałaców i zameczków. Postanowiłem zatem sprawdzić jak się mają dziś, po latach burzliwej przecież naszej historii.
Kobierzycko
Dwór należał do rodziny Kobierzyckich w XVIIw. Po przebudowie w 1884r., stał się własnością rodziny Radońskich herbu Jasieńczyk.
Feliks Radoński, przyjaciel Stanisława Reymonta namówił go nawet do zakupienia majątku w Charłupii Wielkiej .
To tutaj, w Kobierzycku, Stanisław Reymont pisał swoją historyczną powieść „Insurekcja”.
W Kobierzycku bywał również hetman Stefan Czarniecki (ten co "dla Ojczyzny ratowania rzucił się przez morze"), stąd bowiem pochodziła jego żona Zofia z Kobierzyckich.
Dziś budynek i park jest zadbany ale do świetności jeszcze mu brakuje.
KalinowaKalinowa wymieniana w źródłach od XIVw. była wsią związaną z rodem Zarębów - kasztelanów i wojewodów sieradzkich.Prawdopodobnie za ich własności powstał tu pierwotny dwór obronny położony w parku, przy stawie z wyspą, które do dziś są. Jednak dwór często zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. Nie wiadomo zatem ile zostało go z pierwotnego kształtu.To tutaj bywał Stanisław Moniuszko, grywał na organach tutejszego o kościoła, a tytuł jego opery "Straszny dwór" ma związek z dworem w Kalinowej .Z tych okolic pochodził również Jan Chęciński - autor libretta do „Strasznego dworu”, w którym zawarł fragmenty odnoszące się do Kalinowej.Dwór w Kalinowej systematycznie wypełnia się kolejnymi elementami dworskiego wyposażenia. Odbywają się tutaj koncerty, zazwyczaj utworów.... Moniuszki ale nie tylko.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Napisz co o tym myślisz.