Pałac myśliwski z XIX w., a w zasadzie zespół pałacowy w Małej Woli należy do unikatowych nie tylko w skali kraju. Unikatowość polega na konstrukcji szkieletowej, którego ściany oszalowano i obito płatami z kory dębu korkowego, oprócz murowanej wieży. Wybudowany w 1852 r. dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma, według projektu polskiego architekta inż. Karłowskiego.
W 1885 r. oraz w1903 r. rozbudowano go i przekształcono w rezydencję mieszkalną. Wybudowano stajnię, powozownię i oficynę.
Jak wiele tego typu obiektów tak i ten gościł po wojnie jeńców wojennych, uczniów technikum leśnego, a nawet pierwszą w historii leśnictwa szkołę dla dziewcząt, hotel dla robotników leśnych, itp
Pałac do dziś zachował oryginalną formę z okresu powstania - szerokie okapy dachów z ozdobnymi listwami podokapowymi, ażurowe werandy i obudowy zadaszonych balkonów i tarasów z okorowanych konarów przydają mu niepowtarzalnej urody. Prawdopodobnie jeden z dwóch takich w Europie. Szkoda tego pięknego i niesamowitego obiektu. 3mam kciuki za jego rewitalizację.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Napisz co o tym myślisz.