Kto chce Międzyzdrojów w Bieszczadach musi jechać na zaporę w Solinie. Znajdzie tam wszystko co potrzebne - dmuchane delfiny, oscypki, gofry, kręcone frytki, okulary przeciwsłoneczne, piszczące chińskie pieski, magnesiki, firmowe ciuchy, itp. Nie znalazłem jednak Neptuna z ciupagą w ręku i napisem Bieszczady... Sorry, Coco Jumbo czy Macarena w Bieszczadach to nie dla mnie.
Jeśli ktoś chce więcej spokoju może delektować się ciszą i pięknymi widokami z korony zapory w Myczkowcach. Warto poszukać Serca Bieszczad - jest niedaleko.
Na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego Caritas w Myczkowcach oprócz obiektów mieszkalnych i rehabilitacyjnych możemy podziwiać swoisty Park Miniatur. Swoistość ta polega na tym, że znajdziemy tu aż 140 makiet obiektów sakralnych - najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenów południowo-wschodniej Polski oraz Słowacji i Ukrainy. Wszystkie modele wykonane są w skali 1:25.
Ale nie tylko jest nietypowe. Wrażenie robi Biblia w wersji ogrodowej. Dosłownie ogrodowej bo nazwana Ogrodem Biblijnym. Odnaleźć można górę Synaj czy gaj oliwny.
Dziwne to miejsce nazwane Centrum Kultury Ekumenicznej wyzwalało u mnie nietuzinkowe emocje. Ale warto to zobaczyć.
W pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych samodzielnie utoczysz garnek, własnoręcznie napiszesz pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii, a ponadto nauczysz się wypiekać tradycyjne proziaki w wiejskim piecu. Ta nietypowa szkoła to Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła .
Tu znajduje się klasa na strychu, w której znajdowało się dawniej mieszkanie nauczyciela. Obecnie jest to nowoczesna sala audiowizualna. Przed warsztatami hologramowe postaci dziewczynki i jej dziadka opowiedzą turystom o dawnej szkole, ginących zawodach i Bieszczadach z czasów, kiedy na tych terenach żyli w zgodzie katolicy, grekokatolicy i żydzi. Uczestnicy lekcji mogą samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów upiec tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykonać gliniany garnek oraz siedząc w stylowych przedwojennych ławach spróbować swoich sił w kaligrafii.
Historia zamku Sobień sięga XIII wieku i zamieszany w jego powstanie był Władysław Jagiełło i Elżbieta Łokietkówna. Zamek przez lata zmieniał właścicieli, był rozbudowywany.
Znamienne jest to, że zamek wielokrotnie był niszczony przez przyjaciół Węgrów. Po kolejnej węgierskiej zadymie właściciele przenieśli się do Leska.
Warto tu na chwilę się zatrzymać by rozprostować nogi i pozachwycać się widokami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Napisz co o tym myślisz.