Strona główna na dzień dobry

06 lipca 2021

Śladem "Potopu"

Będąc na Litwie obowiązkowo należy odwiedzić Kowno. I to nie dlatego, że jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy, ale przede wszystkim z uwagi na jego piękne położenie, zabytki architektury i historię. To tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Wilno było w rękach Polaków została tymczasowo przeniesiona stolica Litwy. Ślady bogatej historii miasta spotykamy na każdym kroku. Znajdziemy tu moc wartych obejrzenia zabytkowych obiektów z różnych okresów jak choćby pamiętający czasy krzyżackie zamek, gotycka kamienica z XV w. tzw. Dom Perkuna, Starówka z Ratuszem i liczne budowle sakralne. Spacer słynną Aleją Wolności i pięknymi uliczkami Starego Miasta na pewno będzie godny zapamiętania. Nie możemy również zapomnieć, ze z tym miastem związany był Adam Mickiewicz.









Odwiedzając Kowno warto zarezerwować czas na zwiedzanie przedmieść miasta, gdzie znajdują się pozostałości kowieńskich fortyfikacji, pomnik upamiętniający ofiary zagłady oraz Muzeum IX Fortu - Kauno IX Fortos Muziejus.



Troki - Zamek na wodzie i pośród zieleni. 

Okolica Trok słynie z łagodnych pagórków. Porastają je gęste zielone lasy i przecinają liczne doliny, wąwozy i jeziora, które łącząc się ze sobą tworzą niesymetryczne kształty. Pełno na nich półwyspów, mierzei i wysepek. Na jednej z nich ulokowało się potężne czworoboczne zamczysko: jego czerwone mury i baszty zwieńczone dachówką w takim samym kolorze odbijają się w tafli jeziora, które przecina jedynie drewniany most prowadzący na wysepkę. Ten widok na zamek w Trokach jest najczęstszym obrazkiem zdobiącym przewodniki i foldery o Litwie. 

Troki to jedno z najbardziej malowniczych i ciekawych miejsc na Litwie. Położone zaledwie 30 km od jej stolicy, Wilna, oblane wodami czterech jezior, chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i mieszkańcy Wilna, którzy w pogodne weekendy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu spokoju i wyśmienitej kuchni.



Góra Krzyży, Szawle. Miejsce to od początku swojego istnienia miało duże znaczenie dla miejscowej ludności. W 1430 roku postawiono tutaj kapliczkę by upamiętnić przyjęcie chrztu przez mieszkańców. Najważniejsze jednak zaczęło się po upadku powstania listopadowego i trwa to do dziś. Od 1831 roku ludność zaczęła przynosić na górę krzyże przez co z roku na rok zaczęło ich przybywać. Krzyże stawiali pielgrzymi i ludzie, którzy przybyli tu z modlitwami i prośbami, a także artyści i utalentowani rzemieślnicy.
Ogrom ilości krzyży jest nie do ogarnięcia, ale to co jest najpiękniejsze w tym miejscu to różnorodność. Znajdziemy tutaj krzyże i ważne elementy nie tylko religii chrześcijańskiej ale i z całego świata. Ile ich tak naprawdę tu jest? Ostatnie wiadomości mówią o liczbie 150 000, ale może ich być już o wiele więcej. 

  


 




Kiejdany – miejsce zdrady? Kiejdany to niewielka miejscowość leżąca nad rzeką Niewiażą na Litwie nieopodal Wilna. Wśród Polaków rozsławiona chyba przede wszystkim przez Henryka Sienkiewicza w “Potopie”, gdzie barwnie przedstawiona została postać zdrajców – Janusza i Bogusława Radziwiłłów.
20 października 1655 r. w Kiejdanach Radziwiłłowie podpisali układ z królem szwedzkim Karolem X Gustawem, który zakładał oddanie pod protekcję Szwecji Wielkiego Księstwa Litewskiego. Czy plany zostały zrealizowane? Odsyłam do Trylogii Henryka Sienkiewicza.
Ścisłe centrum rynku zajmuje nowoczesny pomnik Janusza Radziwiłła. Związany jest on ze zdradą, której dopuścił się hetman wielki. Na Litwie jednak odbierana jest ona zupełnie inaczej niż w Polsce, a pomnik upamiętnia Radziwiłła jako magnata walczącego o wolność państwa litewskiego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co o tym myślisz.

Z wizytą u Marii Konopnickiej

 Dzisiejsza przejażdżka była raczej testem nowego sprzętu ale nie marnowałem czasu. Wybrałem gminne dróżki by poszukać ciekawych miejsc. A t...