Strona główna na dzień dobry

15 lipca 2021

Rzucim się przez morze

To już ostatni dzień podróży dookoła Bałtyku.

Najpierw kobieta, która chciała zagazować siebie i innych kierowców zamkniętych pod pokładem i czekających na zjazd z promu.☠️ (Bo jej gorąco a klima w aucie nie działa bez włączonego silnika)

Później męczący powrót bo ciepło trochę. No i nasze realia na drodze - albo wyścigi na autostradzie nowobogackich w swoich w sumie zwykłych autach albo wyścigi ciężarówek trwające 4-6 km. Albo i lepiej.

Ale to wszystko takie nasze, polskie. I takie jest. Na pewno inne. A jakie po tych 11 dniach pyszne pierogi w Uniejowie!

 








 

14 lipca 2021

Pożary i zamek Gripsholm

Ten dzień poświęciłem na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Zacząłem od prywatnego muzeum pożarnictwa Brandkårsmuseet w Åby. Zajechałem po południu, w chwili zamykania obiektu. Gdy jednak powiedziałem, że przyjechałem tu specjalnie z Polski obsługa otworzyła muzeum a na koniec otrzymałem kilka firmowych suwenirów. Miłe to było.

W muzeum znaleźć można wszystko co dotyczy pożarnictwa, od narzędzi, ubrań i sprzętu z różnych epok i działań. Wozy ciągnięte ręcznie i przez konie aż po dzisiejsze pojazdy silnikowe. Zobaczyć można wyposażenie osobiste straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, umundurowanie, sprzęt ochronny, narzędzia.

Fajnie zaprezentowano ewolucję gaśnic - od wiader, ręcznych pompek do wiader, gaśnic miotanych do współczesnych gaśnic.

Pojazdy silnikowe straży pożarnej są reprezentowane od 1908 r. Mogłem zobaczyć pierwszy wóz strażacki Dürkopp straży pożarnej Norrköping, który został przerobiony z samochodu osobowego na wóz strażacki. Muzeum czynne jest tylko w sezonie letnim.








Kolejny przystanek to Mariefred - niewielkie miasteczko w środkowo-wschodniej Szwecji, położone nad brzegiem malowniczego jeziora Mälaren. Najcenniejszym zabytkiem jest tu usytuowany na owalnej wyspie renesansowy Zamek Gripsholm. Fundatorem twierdzy był słynny szwedzki rycerz Bo Jonsson Grip. W XVI wieku twierdzę przejął ówczesny król Szwecji - Gustaw I Waza i polecił przebudować zamek w imponująca renesansową rezydencję królewską. Całość zaś otoczono malowniczym parkiem krajobrazowym. W 1566 roku na zamku urodził się przyszły król Polski i Szwedzki - Zygmunt III Waza. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji Mariefred i regionu. 
Zamek jest również tytułowym bohaterem powieści Kurta Tucholsky'ego i jej ekranizacji pt. "Zamek Gripsholm".

 



W Mariefred znajduje się również parowozownia kolei wąskotorowej a kolejka kursuje na turystycznej trasie z Mariefred do Taxinge-Näsby. Linię obsługują lokomotywy z wagonami z siedmiu szwedzkich linii kolejowych. Najstarsza lokomotywa pochodzi z 1889 roku. Stowarzyszenie, które dba o linię i eksponaty posiada nawet lokomotywę wyprodukowaną w Związku Radzieckim z 1974 roku. Stacja w Mariefred została otwarta w 1895 roku dla linii kolejowej Norra Södermanlands Järnväg. Jest to największa stacja na trasie z pokaźnym budynkiem, w której piętro zajmował kiedyś zawiadowca stacji. Obecnie góra służy pracownikom kolei, a na dole znajduje się poczekalnia, w której urządzono niewielkie muzeum oraz kasę biletową.


13 lipca 2021

Z wizytą u Wikingów

 Pamiętacie dziewczynkę, która zamarzła sprzedając zapałki? Albo o gołym cesarzu, któremu wmówiono, że ma garniak od Armaniego? To w Odense urodził się autor niektórych przerażających opowieści Hans Christian Andersen. Odense to przepiękne miasto, którego początki sięgają około X wieku, co czyni je jednym z najstarszych miast w Danii. Dawna nazwa Odense to Othense, co oznaczało święte miejsce czczonego przez Wikingów boga Odyna. To właśnie tutaj przed wiekami znajdował się ośrodek tego niezwykle zdumiewającego bóstwa.







 

Ale Dania to też Wikingowie. I są tacy, którzy nadal skubią te łodzie pewnie by potem spotkać się na Wolinie podczas pikniku Słowian i Wikingów. Roskilde, dawna stolica Danii to wyjątkowa miejscowość położona na południowym wybrzeżu fiordu Roskilde Fjord, 30 km od Kopenhagi. Na kartach historii miasta istotnie zapisał się król Harald Sinozęby, który wprowadził do Danii chrześcijaństwo około 965 roku.

Roskilde Fjord oddziela półwysep Hornsherred od północnej Zelandii. W okolicy fiordu odnaleziono wiele artefaktów z epoki Wikingów, które dały początek funkcjonującemu w mieście Muzeum Łodzi Wikingów. 





Żałuję, że tak mało czasu na Kopenhagę. Ona jest wyjątkowo warta uwagi. Coś w niej jest.




Ponadto tuż za miedzą mamy barwne, wielokulturowe Malmo - trzecie co do wielkości miasto Szwecji i stolica regionu Skania.




"Za zakrętem"

 Zdecydowałem, że od tej pory wszystkie moje motocyklowe podróże będę opisywał na swoim profilu FB. Wszystkie dostępne tutaj wpisy również z...