Strona główna na dzień dobry

20 października 2019

Skalny Zamek Sloup

 Zamek Skalny Sloup robi wrażenie. Sloup to niewielkie miasteczko położone w pobliżu miejscowości Nový Bor. Największą jego atrakcją są właśnie usytuowane na malowniczej skale ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to wykute w skale groty zapewniały mieszkańcom schronienie. Uwagę przykuwa potężny 7 metrowy skalny wyłom przypominający swoim kształtem dzwon, który używany był niegdyś jako zasobnik na zboże. W kolejnych stuleciach warownia skalna była sukcesywnie rozbudowywana i powiększana. 

Twierdza Tolstejn nie zachęcała do bliższego poznania i ukrywała się we mgle (choć to też miało swój urok) a góra w kurorcie Oybin zapierała dech.

Czas wracać....





19 października 2019

Czeskie klimaty

Październik rozpieszczał pogodą. Prowokował, zachęcał, nęcił... Czemu nie ulec? Uległem. Padło na krótki, weekendowy wypad do południowych sąsiadów. Szybko się spakowałem, znalazłem kilka fajnych według mnie miejsc. No i ruszyłem na zwiedzanie a nie jazdę bez celu. 

Zamek Grabštejn wznosi się na skalistym wzniesieniu niedaleko miasta Hrádek nad Nisou. Najważniejszym punktem zamku jest cylindryczna wieża, z której rozciągają się widoki na cały obszar Trójstyku. Zatem dotarłem do kolejnego już w swoich podróżach Trójstyku!

Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z 1286 roku, czyli warownia jest dość leciwa. Będąc na zamku warto wejść do kaplicy św. Barbary, która jest ponoć wyjątkową w skali Czech.


Panská skála lub Varhany – charakterystyczne wzgórze z wychodnią bazaltu, w północnych Czechach, znajdujące się w okolicy Kamienickiego Szeniowa w Czechach. Na wzgórzu znajdują się słupy bazaltowe pochodzenia wulkanicznego o niezwykle regularnej sześciobocznej budowie.

Aż dziw bierze, że nie jest to dzieło rąk ludzkich! Jaka ta przyroda jest nieobliczalna. I piękna!





Rozległy zamek Zakupy służył w drugiej połowie XIX wieku jako letnia rezydencja byłego cesarza austriackiego Ferdynanda I. Podczas zwiedzania można obejrzeć nie tylko apartament cesarza, ale także pokój stołowy czy kaplicę, w której w 1900 r. ożenił się następca tronu austriackiego Franciszek Ferdynand d´Este z hrabianką Zofią Chotkową.
Dziś trwa reanimacja obiektu, a jest co robić...




Słynne wśród motocyklistów Pekelne Doly. Ciekawe miejsce. Można coś zjeść, można się przespać, można pojeździć motocyklem wewnątrz góry... Kto nie był, niech zaplanuje. Miejsce z klimatem. Warto.





Kolejna warownia w mojej dzisiejszej podróży.
Lemberk był pierwotnie granicznym grodem warownym na żytawskim szlaku handlowym. Z postaci pierwotnej zamku zachowała się tylko cylindryczna wieża, pozostałe części zakryły przebudowy renesansowe i barokowe.



13 października 2019

Wiatrak w Kocilewie i Ożarów

Piękny słoneczny weekend pozwolił mi na krótkie wycieczki i nie przeszkodził na udział w wyborach.

Przy okazji moja Integra krótko świętowała swoje urodziny - 30000km przebiegu.

Ciekawą wycieczką był wypad do Kocilewa i dalej do Ożarowa.

Wiatrak w Kocilewie koło Ożarowa, wybudowany został przez rodzinę Kowalskich w 1914 roku. Po roku 1945 wiatrak jako obiekt będący przedsięwzięciem prywatnym był beee dla władzy ludowej i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi zakazało przemiału zboża na mąkę. Henryk Kowalski stał się ostatnim młynarzem w Ożarowie. Nieużywany młyn popadał w coraz większą ruinę....

Od jesieni 1999 roku rozpoczęły się prace nad rekonstrukcją. Obecnie wiatrak jest zadaszony, oszalowany, a także wstawione są wszystkie elementy mechanizmu m.in. nowy wał wraz z osadzonym na nim kołem palecznym. Zamontowano również potężne skrzydła. Wiatrak po rekonstrukcji pod koniec 2006 roku został udostępniony zwiedzającym.

Kilometr dalej, w Ożarowie znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich. Piękne miejsce, które warto zwiedzić z audio-przewodnikiem.





Z wizytą u Marii Konopnickiej

 Dzisiejsza przejażdżka była raczej testem nowego sprzętu ale nie marnowałem czasu. Wybrałem gminne dróżki by poszukać ciekawych miejsc. A t...