Strona główna na dzień dobry

13 kwietnia 2023

Schron atomowy i muzeum wszystkiego

 Kalisz, ul. Graniczna 20. Stoi tu szary dom jednorodzinny, z ogródkiem, drzewkami. Nic specjalnego. Ale to tylko pozory bowiem pod nim znajduje się przeciwatomowy schron wybudowany w okresie tzw. zimnej wojny, na początku lat 60. XX wieku i był ważnym i tajnym obiektem strategicznym. Na głębokości od 4 do 6 metrów pod ziemią znajdują się pomieszczenia o powierzchni 550 metrów kwadratowych.

W przypadku zagrożenia wyposażenie miało zapewnić samowystarczalność 50 osobom przez 30 dni. Schron posiadał niezależny system centralnego ogrzewania, system agregatów filtrowo-wentylacyjnych, agregat prądotwórczy, centralę łączności przewodowej i radiowej, centrum dowodzenia i miejsca noclegowe.

Podobnych schronów powstało w Polsce kilkadziesiąt jednak zwiedzać można tylko 4.

Aby zobaczyć ten niezwykle ciekawy obiekt, należy umówić się z przewodnikiem, który naprawdę barwnie i szczegółowo opowiada o całej budowli.













Zupełnie inny charakter ma miejsce, które ja nazwałem "muzem wszystkiego". Oficjalna nazwa tego miejsca brzmi jednak: Muzeum im. G.J. Osiakowskich i upamiętnia ostatnich właścicieli kamienicy przy ulicy Garbarskiej 2 w Kaliszu, którzy zginęli w roku 1943 w łódzkim getcie. 

Muzeum istnieje od 2013 r. i oficjalnie zajmuje powierzchnię 200 m kw. w piwnicy. Choć tak naprawdę to eksponaty ustawione są tuż przy wejściu. Jest tu 11 sal tematycznych, ale eksponaty prezentowane są również na korytarzu, na ścianach sufitach oraz na klatce schodowej. W zasadzie są wszędzie. Na zbiory składają się tysiące przedmiotów codziennego użytku, zdjęć, dzieł sztuki, militariów i dokumentów. Zbiory obrazują dawny Kalisz, jego dzieje, jak również życie jego mieszkańców. Dzięki otrzymanemu przy wejściu folderowi można również odczytać charakter każdej z sal.
Warto tu zajrzeć i warto porozmawiać z organizatorem i założycielem placówki, byłym kaliskim pastorem ewangelickim Andrzejem Banertem.













"Za zakrętem"

 Zdecydowałem, że od tej pory wszystkie moje motocyklowe podróże będę opisywał na swoim profilu FB. Wszystkie dostępne tutaj wpisy również z...