Strona główna na dzień dobry

08 listopada 2022

Losy okolicznych dworów i dworków






  

Dokończyłem przerwaną, awarią akumulatora mojej Integry, inwentaryzację okolicznych dworków.

Dębołęka

XIX - wieczny Zespół parkowo-dworski w Dębołęce zachowany w obecnym kształcie należy wiązać z rodziną Białeckich. W skład zespołu wchodzą: dwór, spichrz, stajnia z wozownią, stodoła, obora, kuźnia, budynek gospodarczy oraz park. Całość ma się dobrze gdyż od powojnia istnieje tu Ośrodek Hodowli Zarodowej.

  

  
 
Pyszków
Powstały po koniec XVIII w. pałac z założeniem parkowym w Pyszkowie jeszcze stoi.  Wybudował go Michał Korab – Kobierzycki.  Losy obiektu po II Wojnie Światowej nie są mi znane. Niedawno mieściła się w nim szkoła. Teraz pusty, zarośnięty czeka albo na zagładę, bo początki dewastacji widać albo na renesans...

  

  

  

Rychłocice
Dwór w Rychłocicach z lat 1820–1830, w którym mieszkał Napoleon Bonaparte i tworzył Andrzej Nekanda-Trepka , znajduje się w malowniczym parku. W pobliżu znajdziecie murowane spichlerze z I poł. XIX w. Posiadłość do dnia dzisiejszego znajduje się w rękach potomków byłych właścicieli. Zauważyłem na terenie parku drewniane domki kampingowe, które są do wynajęcia w sezonie letnim    
  
  

 
Wielgie
Piękny dwór we wsi Wielgie został wzniesiony w XIX wieku. Obok dworu znajduje się spichlerz pochodzący z tego samego okresu. Zarówno dwór, jak i spichlerz otoczone są ładnym parkiem krajobrazowym. Ok. 1930 r. majątek nabył prawnuk generała Stanisława Fiszera, adiutanta Tadeusza Kościuszki.
Po wojnie majątek rozparcelowano, a dwór doprowadzono do ruiny.
Ruinę gmina sprzedała prywatnemu nabywcy a ten go wyremontował. Teraz lśni pięknością.

  


Radoszewice
Barokowy dwór w Radoszewicach, pierwotnie drewniany, wybudowany został w XVIIIw dla Niemojowskich. Był przez nich przebudowany w murowany na przełomie XIX/XXw., a po IIWŚ znów przebudowany i zaadaptowany na szkołę. Dziś zadbany, piękny jest w prywatnych rękach.

  

  
 
Domiechowice
Murowany dwór w Domiechowicach wzniesiono w 1880 roku. W roku 1901 dobra te zostały odkupione od Wilhelma Krebsa przez Stanisława Pieniążka. Oczywiście w 1945r dobra przejęło państwo. Lokowano tu szkołę i Gromadzką Radę Narodową. W 1974 dwór przejęła Kopalnia Bełchatów, która urządziła tam klubokawiarnię i organizowała imprezy typu Barbórka, Sylwester, itp. Dziś mieści się tu hotel i restauracja. Ładnie to wygląda.   

  

  


Parzno
Wieś Parzno, niedaleko Bełchatowa. Niedaleko kościoła stara plebania, wikariatka. A w środku Muzeum Modlitewnika Polskiego pomysłu dr Wiesławy Piontek. Dziś kolekcja liczy ok. 1,4 tys. eksponatów. Najstarszy eksponat pochodzi z XVII w. Jest wśród nich oprawiony w skórę ewangeliarz z 1712 roku. Niestety, nie widziałem bo budynek był zamknięty.

  

  
Lubiec
Dwór w Lubcu wybudowany w 1835r zlokalizowany jest na sztucznej wyspie otoczonej fosą. Od wielu lat mieści się tutaj szkoła. Całość robi wrażenie.
  

  
Przy okazji odwiedziłem swój majątek oraz znalazłem prawdziwą Ciszę.

\

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co o tym myślisz.

Z wizytą u Marii Konopnickiej

 Dzisiejsza przejażdżka była raczej testem nowego sprzętu ale nie marnowałem czasu. Wybrałem gminne dróżki by poszukać ciekawych miejsc. A t...