Strona główna na dzień dobry

30 maja 2021

Na weselu u "Chłopów"

 A dziś z Darkiem i Haneczką wpadliśmy na moment na wesele. Do Lipiec Reymontowskich - niewielkiej wsi położonej przy dawnej trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej. 

Wieś przez trzy lata gościła polskiego noblistę, Władysława Reymonta, kiedy pracował tu na stanowisku pomocnika dróżnika. Niezbyt wysoka ranga, kiepskie zarobki i nuda spowodowały, że oddał się pisarstwu. (Chyba). Co prawda "Chłopów" ostatecznie napisał podczas pobytu w Paryżu, a opisy nie do końca pokrywają się z topografią Lipiec, lecz wieś była z pewnością inspiracją dla jego twórczości.





Później podziwialiśmy niesamowite miejsce - kolej wąskotorową w Rogowie. Kolej Rogów – Rawa – Biała wybudowana została w 1915 roku przez pruską armię. Służyła do zaopatrzenia oddziałów frontowych w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, linia zarządzana była przez Polskie Koleje Państwowe. Dziś zabytkowa kolej służy głównie turystom którzy chcą poznać piękno krainy Kolei Rogowskiej. Można przejechać się historycznym składem i pośmigać na drezynie ręcznej.




Kto nie był, niech zaplanuje wyjazd. Zwłaszcza, że tuż obok arboretum...

25 maja 2021

Na pierogi do AN-24

 Ciekawa atrakcja ośrodka wypoczynkowego Anpol (okolice Starego Olesna) - samolot AN-24.

Tego typu samoloty były użytkowane w Siłach Zbrojnych RP. Nie były to samoloty bezpieczne przy awaryjnym lądowaniu. Po kilku katastrofach, w których zginęło prawie 60 osób samoloty wycofano z użytku. 

Ten konkretny samolot został przywieziony z Warszawy w latach 90 na... lawecie. Pierwotnie miał być restauracją ale ostatecznie zaparkował na wyspie, z której towarzyszył setkom imprez, wydarzeń, zlotów, koncertów. Samo miejsce też jest atrakcyjne, zwłaszcza latem.




15 maja 2021

Pomnik linii 43

 Jadąc do Łodzi czasami mijamy Konstantynów Łódzki. A tam, w centrum miasta, stoi pomnik tramwajowej linii 43 łączącej Łódź z Konstantynowem i Lutomierskiem. Zabytkowy tramwaj 2N2 to jedyny w kraju wagon ustawiony, by upamiętniać... istniejącą linię tramwajową.  Wóz, który po wycofaniu z eksploatacji liniowej stał się pojazdem gospodarczym odzyskał dawny blask.

Odnowiony pojazd stoi na krótkim fragmencie toru ustawionym kilka metrów od trasy tramwajowej. Wagon można jednak oglądać tylko z zewnątrz – drzwi do środka są zamknięte. Konstantynów Łódzki uzyskał połączenie tramwajowe ze stolicą aglomeracji w 1910 roku. Pierwotnie linia kończyła się na tzw. Małym Rynku, czyli dzisiejszym placu Kościuszki – tym samym, na którym stanął pomnik. Warto czasem się zatrzymać...



Z wizytą u Marii Konopnickiej

 Dzisiejsza przejażdżka była raczej testem nowego sprzętu ale nie marnowałem czasu. Wybrałem gminne dróżki by poszukać ciekawych miejsc. A t...