Strona główna na dzień dobry

30 maja 2021

Na weselu u "Chłopów"

 A dziś z Darkiem i Haneczką wpadliśmy na moment na wesele. Do Lipiec Reymontowskich - niewielkiej wsi położonej przy dawnej trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej. 

Wieś przez trzy lata gościła polskiego noblistę, Władysława Reymonta, kiedy pracował tu na stanowisku pomocnika dróżnika. Niezbyt wysoka ranga, kiepskie zarobki i nuda spowodowały, że oddał się pisarstwu. (Chyba). Co prawda "Chłopów" ostatecznie napisał podczas pobytu w Paryżu, a opisy nie do końca pokrywają się z topografią Lipiec, lecz wieś była z pewnością inspiracją dla jego twórczości.





Później podziwialiśmy niesamowite miejsce - kolej wąskotorową w Rogowie. Kolej Rogów – Rawa – Biała wybudowana została w 1915 roku przez pruską armię. Służyła do zaopatrzenia oddziałów frontowych w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, linia zarządzana była przez Polskie Koleje Państwowe. Dziś zabytkowa kolej służy głównie turystom którzy chcą poznać piękno krainy Kolei Rogowskiej. Można przejechać się historycznym składem i pośmigać na drezynie ręcznej.




Kto nie był, niech zaplanuje wyjazd. Zwłaszcza, że tuż obok arboretum...

25 maja 2021

Na pierogi do AN-24

 Ciekawa atrakcja ośrodka wypoczynkowego Anpol (okolice Starego Olesna) - samolot AN-24.

Tego typu samoloty były użytkowane w Siłach Zbrojnych RP. Nie były to samoloty bezpieczne przy awaryjnym lądowaniu. Po kilku katastrofach, w których zginęło prawie 60 osób samoloty wycofano z użytku. 

Ten konkretny samolot został przywieziony z Warszawy w latach 90 na... lawecie. Pierwotnie miał być restauracją ale ostatecznie zaparkował na wyspie, z której towarzyszył setkom imprez, wydarzeń, zlotów, koncertów. Samo miejsce też jest atrakcyjne, zwłaszcza latem.




15 maja 2021

Pomnik linii 43

 Jadąc do Łodzi czasami mijamy Konstantynów Łódzki. A tam, w centrum miasta, stoi pomnik tramwajowej linii 43 łączącej Łódź z Konstantynowem i Lutomierskiem. Zabytkowy tramwaj 2N2 to jedyny w kraju wagon ustawiony, by upamiętniać... istniejącą linię tramwajową.  Wóz, który po wycofaniu z eksploatacji liniowej stał się pojazdem gospodarczym odzyskał dawny blask.

Odnowiony pojazd stoi na krótkim fragmencie toru ustawionym kilka metrów od trasy tramwajowej. Wagon można jednak oglądać tylko z zewnątrz – drzwi do środka są zamknięte. Konstantynów Łódzki uzyskał połączenie tramwajowe ze stolicą aglomeracji w 1910 roku. Pierwotnie linia kończyła się na tzw. Małym Rynku, czyli dzisiejszym placu Kościuszki – tym samym, na którym stanął pomnik. Warto czasem się zatrzymać...



"Za zakrętem"

 Zdecydowałem, że od tej pory wszystkie moje motocyklowe podróże będę opisywał na swoim profilu FB. Wszystkie dostępne tutaj wpisy również z...